Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz
260
BLOG

To już prawie dwieście lat

Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

 

 

 

 

Pierwszy numer „Gazety Polskiej” ukazał się w 1826 r. Jej współzałożycielami byli Maurycy Mochnacki oraz Ksawery Bronikowski. Mochnacki był jednym z prekursorów polskiego romantyzmu. Czynnie brał udział w Powstaniu Listopadowym. Należał do obozu radykalnego odrzucającego politykę ustępstw wobec Rosji. Mochnacki został zmuszony do odejścia z „Gazety Polskiej” jeszcze przed Powstaniem Listopadowym, gdyż obóz zwolenników współpracy z carem uważający romantyków za wichrzycieli postanowił zniszczyć gazetę finansowo. Mimo to sama „Gazeta Polska” dotrwała do Powstania Listopadowego. Uchodziła wtedy za główną siłę napędową polskiego zrywu. Po powstaniu na 30 lat musiała zmienić nazwę. Do pierwotnej tradycji wróciła w 1861 r., kiedy jej redaktorem został Józef Ignacy Kraszewski.
Autorami późniejszej „GP” byli m.in. Henryk Sienkiewicz i wynalazca Stanisław Janicki. „Gazeta Polska” wychodziła aż do 1905 r. Wznowiono ją już w II Rzeczpospolitej. Jej historię opisujemy w tym numerze tygodnika. Załączamy także ekskluzywne wydanie „Gazety Polskiej” z 1935 r., numeru przygotowanego na listopadowe święto niepodległości. „Gazeta Polska” od prawie dwustu lat ukazuje się w podobnej papierowej formie. Pewnie jest ostatnim tego typu dużym tygodnikiem. Stwarza nam to wiele problemów, bo punkty sprzedaży nie są już do takiej formy tygodników dostosowane. Jednak w naszej tradycji cenimy najbardziej nie formę, a wizję Polski niepodległej, ludzi wolnych szanujących swoją tradycję. Czasem „Gazeta Polska” znikała z kiosków w wyniku wojny, jak w 1831 czy w 1939 r., czasem z powodu represji ekonomicznych. Póki jednak żyła jej idea, a ludzie chcieli ją czytać, odradzała się tak, jak odradzała się polska niepodległość. Bądźmy razem, bo „Gazeta Polska” to coś więcej niż tylko pismo.

 

Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr 46/2014 z dn. 12.11.2014r.

 

Autor Bajek dla Marysi i Alicji, współautor książek Układ i Flaki z nietoperza oraz Partyzant wolnego słowa. www.gazetapolska.pl www.niezalezna.pl www.GPCodziennie.pl  www.TelewizjaRepublika.pl ur.31.12.1967. W latach osiemdziesiątych działał w ruchu Oazowym i Muminkowym opiekującym się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Uczestnik organizacji opozycyjnych, w tym konspiracyjnych struktur w liceach na warszawskim Żoliborzu, Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, NZS wydział psychologii. Współpracownik ukazujących się w drugim obiegu "Słowa Niepodległego" i "Wiadomości Codziennych". W 1989 r. współzałożyciel ZChN. Wycofał się z polityki w 1991 i zajął dziennikarstwem. 1991-1992 dziennikarz "Nowego Świata", 1992 założyciel "Gazety Polskiej", następnie wieloletni szef działu ekonomicznego, a potem krajowego. Od 2005 r. redaktor naczelny. Prowadził wiele audycji w Polskim Radiu i TVP, w tym "Pod prasą, "Rozmowy Jedynki", "Trójka po trzeciej". Od 2011 red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie, współzałożyciel Telewizji Republika.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura